Vitu

Köckerling Vitu je kombinovaný secí stroj, zabezpečující výsev a přihnojení jedním přejezdem. Je to stroj německého výrobce, který vstupuje do segmentu secích strojů s diskovým výsevným ústrojím. VITU pasuje na každý koncept, a to na konvenční setí nebo například sedí do mulče. Pneumatický secí stroj je vybavený v přední části dvěma řadami disků a předsazeným pneumatickým pakrem pro zpětné utužení. Předsazením kol pakru předejdete ucpání a hrnutí půdy.

Následuje dvojdiskové výsevní ústrojí, zavěšené do paraleogramu. Přihnojení řeší výrobce jednou řadou přihnojovacích disků před pneumatikovým pakrem. Secí stroj VITU je ovládaný Isobus kompaktním terminálem. Kapacita zásobníku je v případě varianty s přihnojováním rozdělená na 60 % osiva a 40 % hnojiva.

V přední části je secí stroj Vitu vybavený dvěma řadami talířů, které připraví pozemek. Za těmito kompaktními diskovými branami následují botky pro umístění hnojiva mezi řádky. Pro zpětnou konsolidaci půdy Köckerling využívá kolový pakr, umístěný uprostřed stroje. Zvláštním rysem je umístění kol, kdy jsou sudá kola posunuta mírně vpřed. Tím se předchází jejich ucpání a hrnutí zeminy při práci na lehkých půdách.

Výsevní jednotky jsou umístěné hned za těmito koly. Při jejich zavěšení využívá Köckerling paralelogram dvě ovládající diskové botky, což zajistí přesné umístění osiva i při vyšších pracovních rychlostech. Přítlak můžete nastavovat hydraulicky i při práci. Spojením s terminálem můžete přítlak ovládat přímo z kabiny a zvýšit jej například v případě vyššího výsevku v některých částech pole.

Kapacita zásobníku činí 4 300 litrů. Uvnitř najdeme přepážku, která může zásobník rozdělit na 60 procent osiva, 40 procent hnojiva. Stroj využijete také pro pouhé setí bez přihnojování. V zásobníku nejdeme dvě hydraulicky poháněná dávkovací ústrojí, která distribuují osivo a hnojivo. Na stroji najdeme i dvojici kypřičů, které načechrají půdu ve stopách traktoru.

Technická data

pracovní záběr 3,0 m 4,0 m 6,0 m
přepravní šířka 3,0 m 3,0 m 3,0 m
počet secích disků 22 30 42
počet hnojících disků 11 15 21
rozteč řádků 136 mm 133 mm 143 mm
průměr disků 450 mm 450 mm 450 mm
objem zásobníku 2 700 litrů 2 700 litrů 3 700 litrů
min. výkon traktoru 140 PS 170 PS 220 PS
hmotnost 4 410 kg 6 230 kg 7 950 kg

Video

Fotogalerie